Description
This 10-pack of stainless steel, 1 gang wall plates provides a sleek look and fits into the decor of any home or commercial building. Each metal wall switch cover, or single decorator wall plate, encases 1 rocker switch, outlet, dimmer switch, timer switch and more. The metal outlet cover has a stylish satin nickel finish which will give your home a modern look. It features a smooth surface making it easy to clean and maintain in any space such as bathrooms, living rooms, kitchens, offices, and more. Matching screws are included for easy installation. These metal wall plates are UL Listed and backed by Maxxima for 1 year.
Product Specifications
| Model | MEW-WP160S-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Qty Pack Size | 10 Pack |
| Case Pack Qty | 20 |
| UL Listed | Yes |
| Width | 2.75" |
| Height | 4.75" |
| Depth | .25" |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Pack of 10 metal wall plates
- Approx. Dimensions: 2.75"W x 4.75"L x 0.25"D
- UL Listed
- Standard size
- Matching stainless steel screws included