Description
The 1/2 in. snap in wire connector is a versatile and reliable solution designed specifically for connecting non-metallic conduits in various electrical and construction applications. The snap-in plastic connectors are used to terminate non-metallic sheathed cable to dry box 1/2” knockouts or enclosures. These easy to use gray wire connectors require no tools as they simply snap-in to ½” hole. These connectors support a wire gauge of 14/3, 14/2, 12/3 with a clamping range of 0.21 - 0.42. This 200 pack is UL listed and is backed by Maxxima for 1 year.
Product Specifications
| Model | MEW-CN05200 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | Gray |
| Qty Pack Size | 200 Pack |
| Case Pack Qty | 25 |
| UL Listed | Yes |
| Length | 0.92" |
| Diameter | 1.0" |
| Weight | 1.63 lbs |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Works with non-metallic sheathed cable to connect to outlet boxes
- UL Listed
- Supports wire gauge of 14/3, 14/2, 12/3
- Clamping range 0.21 - 0.42
- Easy snap-in installation