Description
Maxxima 0.75” cable tie mounts are perfect for fastening cables in an organized way. These black cable management anchors are self-adhesive with 3M tape and can also be anchored with a screw for extra support. They’re compatible with 3.6mm and 4.8mm wide cable ties. Simply stick your tie mount to the surface, insert your cable tie through the mount, bundle your wires, and pull your cable tie tight. Your wires, cables and cords will now be organized office, garage, workshop, desk and more. These cable management mounts not only have high-adhesive support but also have a screw hole. Simply stick the mount to the place you want to use it and add a screw to the middle for maximum support. The screw mount also allows you to place these mounts in places that are not suitable for self-adhesion. This product is UL listed and backed by Maxxima for 1 year.
Product Specifications
| Model | MEW-NTM2075 |
|---|---|
| Manufacturer | Maxxima |
| Color | Black |
| Qty Pack Size | 200 Pack |
| Case Pack Qty | 50 |
| UL Listed | Yes |
| Width | .75" |
| Height | .25" |
| Length | .75" |
| Weight | .8g |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information
- Compatible with 3.6mm and 4.88mm wide cable ties
- Can hold up to 29 lbs
- Self-adhesive with 3M tape
- Screw hole in the middle of mount for maximum support (screws not included)
- Operating Temperature: -4°F - 185°F
- Product dimensions 0.75” W x 0.75” L x 0.25” D